Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Cenaze Hizmetleri

SUNGURLU BELEDİYESİ CENAZE HİZMETLERİ SERVİSİ

Sungurlu Belediyesi sınırları içinde ölümlerin cenaze ve defin işlemleri, Sungurlu Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı Cenaze Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır. İlçemiz sınırları içinde cenazelerle ilgili tüm faaliyetler belediyeye verilmiştir. Cenaze ve defin işlemleri ile ilgili özel şahıslar ticari faaliyet gösteremez. Cenaze Hizmetleri Birimi; Hastane ve diğer Sağlık Kuruluşları, Adli Tıp ve Savcılık tarafından ‘gömme izin kağıdı’ düzenlenerek sevk edilen veya vatandaşlar tarafından ‘gömme izin kağıdı’ ile başvurusu yapılan cenazelerin cenaze ve defin işlemlerinin yapılarak kaldırılması görevini yürütmektedir. Sungurlu Belediyesi sınırları içerisinde bulunan mahalli mezarlıklara defini yasaklamaya, yeni mezarlık alanları açmaya, define yasaklanan mezarlıklarda bulunan kemiklerin nakline Sungurlu Belediyesi yetkilidir. Sungurlu Belediye Meclisinin belirlediği yerler dışında defin yapılamaz. Defin yapıldığı takdirde bu işlem Belediye Zabıtası ve mahalli polis karakolunca önlenir. Sungurlu Belediyesi sınırları içinde cenazelerle ilgili tüm faaliyetler Belediyeye verilmiştir.

Yasalarla bildirimi zorunlu tutulan bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin durumları defin muamelesi yapılırken Cenaze Hizmetleri Birimine bildirilir. Bu hastalıklardan ölenler için gerekli tedbirler (İlaçlama, kireçleme v.b.) defin ruhsatı veren kurumca alınır. Bu hastalıktan ölenler hiçbir suretle ve hiçbir yolla başka bir yere nakil edilemezler.

Sungurlu Belediyesine ait 2 adet mezarlık bulunmaktadır. Mezarlıkların bakımı, koruması, temizliği ve ağaçlandırılması gibi hizmetler belediyemizce yapılmaktadır.

CENAZENİZ OLDUĞU ANDA YAPMANIZ GEREKEN İŞLEMLER

1 – Ölüm olayı normal nedenlerle evde meydana gelmiş ise; Cenazeye ait Nüfus kâğıdının aslı, aslı yoksa nüfus kayıt örneği ile bağlı bulunulan Toplum Sağlığı Merkezine başvurularak ölüm belgesi alınır.

2  – Ölüm olayı normal nedenlerle hastanede meydana gelmiş ise; Hastanenin düzenleyeceği ölüm belgesi alınır.

3  – Adli Tıp Morgunda bulunan cenazeler için yapılacak işlemler: Adli Tıp Kurumunun düzenleyeceği ölüm belgesi alınır.

4  – Yurt dışından gelen cenazeler için: Havalimanı doktorunun düzenleyeceği Defin raporu alınır.

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır:

Hastane ve diğer sağlık kuruluşlarından, Adli Tıp veya Savcılık tarafından düzenlenen “Ölüm Belgesi”, Hava limanları doktorlarından alınan “Defin Raporu” ile Cenaze Hizmetleri Birimimize veya defin yapılacak olan mezarlıktaki mezarlık görevlilerine müracaat edilir. Cenaze Hizmetleri Birimimiz veya mezarlık görevlilerimiz tarafından müsait olan yerden mezar yeri tespiti yapılır. Cenaze yakını vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda cenazenin evden, hastaneden, hastane gasilhanesine nakledilmesi, cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, istenilen camiye nakledilmesi, cenazenin camiden mezarlığa nakledilmesi, mezar yeri ve mezar yerinin usulüne uygun şekilde kazılması ve hazırlanması, Belediyemiz personelleri tarafından yerine getirilir. Cenaze anında yapılan bu hizmetler tamamen ÜCRETSİZDİR.

Cenaze iş ve işlemleri sırasında veya sonrasında vatandaşlarımızın, gelenek ve örfümüze yanlış olarak yerleşmiş olan bahşiş, ıskat veya helallik adı altında personelimize(Kazıcılar, gassallar, şoförler) ödeme yapmamaları, kurumumuzun daha verimli hizmet sunmasını sağlayacaktır.