Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır

Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner bu zamana kadar yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha modern ve daha güzel bir Sungurlu için çalıştıklarını söyleyen Başkan Şahiner, “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” diye konuştu.
30 Mart seçimlerinden sonra Sungurlu Belediyesi olarak yaptıkları hizmetleri anlatan Başkan Şahiner, ” Belediyemiz, 2014 itibarı ile o kadar borç ve sıkıntı içerisindeydi. Türkiye’de ilçe bazında en borçlu belediye Sungurlu Belediyesi idi. Ama bunlar bizi hiç bir zaman yıldırmadı” dedi.

– Ulaşım sorununu ortadan kaldırdık
Geçmişte alınan 50 tane sıfır aracın ödemesini Mayıs ayı itibariyle bu sıkıntıyı da bitirdik diyen Başkan Şahiner, “İlçemizin acil sıkıntılarından bir tanesi ulaşım sıkıntısıydı. Belirli mahallelere ulaşım olmadığı gibi belirli yerlere siyaset yüzünden ulaşım olmuyordu. Belediye olarak 6 tane sıfır araba aldık. Manisa Belediyesi, Adana Belediyesi ve Mersin Belediyesinden 3 adet hibe araç aldık. İlçemizin 15 mahallesine de servislerimizi başlattık. Öncesinde bir mahalleden diğer mahalleye geçerken iki biletle geçiliyordu. Biz bunu tek bilete indirdik. Şehit aileleri ve 65 yaş üstüne de ücretsiz yaptık. Araçlarımızın da haziran ayı itibarıyla tüm borçlarını bitiriyoruz. Bu konuda iller bankası dahil diğer bankalardan da bir kuruş kredi kullanmadık. Kendi bünyemizden kendi çalışmasıyla ödendi” diye konuştu.

– 700 bin TL’ye Kapalı Pazar alanını yaptık
Sungurlumuzun yıllardır bir kanayan yarası olan kapalı pazar yeri 2013 itibarıyla Sungurlu’da 10,5 trilyon ile ihalesi yapılmıştı. 2 trilyona yakın ise para harcanmıştı diyen Başkan Şahiner, “Yanlış yer tespitinden dolayı atıl durumda duruyordu. 10,5 trilyona yapılamayan kapalı pazar yerini biz cumartesi pazarı denilen yere 700 bin liraya yaptık. Bu kapalı pazar yerini yaparken de kendi bütçemizden her hangi bir kredi kullanmadık” dedi.

– Pazar arabası uygulaması başlattık
Belediye başkanı olarak insanlarımızın yüzlerini güldürüyorsak, iyi ve kötü günlerinde o insanlarımızın yanında oluyorsak, o insanların sizlere bakış açısı değişiyor diyerek sözlerine devam eden Başkan Şahiner, “Sistem içerisindeki Belediye başkanları halktan uzak, ben yaptım ben ettim yapıyorlar. Ama bizim sistemiz de ben yaptım değil. Hep birlikte yaptık, hep birlikte başardık. Eğer ki o insanlarda projelerimize güç verirse, istenilen başarı yakalanıyor. Kapalı pazar yerinde alışveriş araçları koyduk. Pazara gelen vatandaşlarımız alışverişlerini daha rahat şekilde yapıyorlar. Bu uygulamayı bölgede ilk defa biz başlattık” dedi.
İlçemiz hayvancılıkla uğraşan bir bölge olmasına rağmen kapalı hayvan pazar yerimiz hiç yoktu diyen Başkan Şahiner, “Mevcut pazar yerimiz Fen Lisesinin olduğu yerdeydi. Tabi ki bu durum Sungurlumuza yakışmıyordu. Çünkü öğrencilerimiz kokudan orada ders filan yapamıyordu. Bizlerde hayvan pazarını oradan kaldırarak, mezbahanemizin yanına kapalı hayvan pazar yerini 2016 itibarıyla bitirdik” dedi.

– Sungurlumuzun görüntüsü değişti
Şehir merkezinde caddelerimizin yol, altyapı, kaldırım ve ışıklandırma çalışmalarını bitirdiklerini söyleyen Başkan Şahiner, “Yapmış olduğumuz şehir merkezindeki çalışmalarla Sungurlumuzun çehresini görüntüsü değişti. Her zaman söylediğimiz gibi ya Sungurlu şehir olduğunu bilmeli, yada köy olduğunu bilecek. Bizim amacımız, Sungurlu şehir olduğunu bilmesi gerekiyor. Bilmesi içinde görüntüsünü değiştirmemiz gerekiyordu. Bu çalışmalarımızı hızlı bir şekilde 4 ay gibi bir sürede bitirdik. Sungurlu’ya gelen insanlar Sungurlu’yu geldiklerinde tanıyamadılar. Bu çalışmamızı da kendi bütçemizden yaptık. Her hangi bir kredi kullanmadık” şeklinde konuştu.

– Ayakkabıcılar Arastası artık daha modern
Ayakkabıcılar arastamız ve İstanbul caddesini yeni kimliğine kavuşturduklarını söyleyen Başkan Şahiner, “Buralar Sungurlu’nun kapalı çarşılarıydı. Ama ne yazık ki yıllardır bakılmadığı halde buradaki işyerlerimiz kiraya dahi bakılmıyordu. Yapmış olduğumuz çalışmalarla bu iki yerimizi gayet modern bir hale getirdik. Vatandaşlarımız ve esnaflarımızı bize söylediği, buralarda gece yürünemiyordu. Ama, artık bunları aştık. İşlerimizde %50-60 artma bile oldu diyorlar” dedi.

– Vatandaşlarımız piknik yapmak için başka yerlere gidiyordu
Başkan Şahiner şöyle devam etti; “Bayanlarımızı evlerden çıkarmamız gerekiyor. Bunun içinde mahallerimize kültür evleri yapıyoruz. Sungurlu’da insanlarımızın piknik yapacağı bir mesire alanı yoktu. Vatandaşlarımız ya Hacılarhanı’na, ya Salman Köyü’ne yada Alaca’ya gidiyordu. Bu Sungurlu’nun bir ihtiyacı dedik ve mesire alanını yapıp vatandaşımızın hizmetine sunduk. Birinci etabı bitirdikten sonra baktık, mesire yerimiz yeterli olmuyor, ikinci etaba hızlı bir şekilde başlayıp, bitirdik. Burası da yeterli olmayınca Akçalı mevkiinde 3. etap çalışmamıza başladık ve halkımızın hizmetine sunduk.” diye konuştu.

– 17 adet yeni park yaptık
Mahallelerde çocuklarımız için oyun alanları yoktu diyen Başkan Şahiner, “Mahallelerimize ihtiyaç olan yerlere 17 adet yeni park yaptık. 2 adette halı sahayı gençlerimizin hizmetine sunduk. Gençlerimizin enerjilerini bu gibi alanlarda spor yaparak atmayınca, gençlerimiz kötü alışkanlıklar içerisinde giriyorlar. Bu yüzden gençlerimiz spora yönelmesi için bu alanları yapıyoruz” dedi.

– Asfalt çalışmalarımız devam ediyor
Sungurlu’nun kenar mahallerine şimdi kadar hiç bir asfalt ve parke taşı çalışması yapılmamıştı. Kenar mahalleler hep kenara itelenmişti. Mahallede yaşayan çocuklarımız kışın çamurda okula gittikleri için ayakkabıları çamur içinde okula gitmek zorunda kalıyordu diyen Başkan Şahiner, “Bizlerde çalışmalarımıza yıllardır kanalizasyonu ve yolu olmayan Gürpınar Mahallesi’nden başladık. 3 ay gibi bir süre bütün çalışmalarımızı tamamlayıp, hizmete sunduk. Bütçemiz sınırlı olmasından dolayı dışarıdan alamıyorduk. 70 kilometre gibi bir alanı sathi kaplama yapmamız gerekiyordu. 3,5 ay gibi kısa bir süre 70 kilometrelik alanı asfaltla kapladık.

– Batan şirketi yeniden canlandırdık
Geldiğimizde Sunar şirketi vardı. Ne hikmetse çalışan bir şirketi. Biz bu şirketi 2,5 milyon bir borçla devraldık. Batan bir şirketi tekrar canlandırarak 2014-2017 yılları arası 144 bin metrekare kilitli parke, 39 bin metrekare bordür döşedik. Bu senede 60 bin metrekare kilitli parke çalışması başlatacağız” dedi.

– Cami ve mescitlerimizin bakımlarını yaptık
İlçemizde ki tüm cami ve mescitlerin bakımlarını Belediye olarak biz yapıyoruz diyen Başkan Şahiner, 34 caminin ışıklandırmasını Belediye olarak kendilerinin karşıladıklarını, akşamları çok güzel bir görüntü oluşturduğunu söyledi.

– Bir mesaj kadar uzağınızdayız
Beyaz Masa uygulamasına başladıklarını söyleyen Başkan Şahiner, “Belediyemize gelen vatandaşlarımız hangi birimde işi varsa beyaz masa personeli tarafından yönlendiriliyor. Whatsapp uygulaması başlattık. Vatandaşlarımız mahallelerindeki sorunları bize gönderip, bizlerde hızlı bir şekilde ekiplerimizi yönlendirip bu sayede sorunu çözmüş oluyoruz” şeklinde konuştu.

– Engelli kardeşlerimizin daima yanındayız
Engelli kardeşlerimizin bu zaman kadar daima yanında olduk diyen Başkan Şahiner, “Olmaya da devam edeceğiz. Gücümüzün yettiği kadarıyla taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimize tekerlikli sandalye yardımlarımız devam ediyor. Ramazan ayında Atatürk meydanına iftar çadırı kuruyoruz. Kurduğumuz iftar çadırında günlün 850 kişiye iftar veriyoruz. Bu iftarları hayırsever vatandaşlarımız karşılıyor” dedi.
Sungurlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminde odalarıyla, belediyesiyle hep birlikte demokrasiye sahip çıktığını göstermiş oldu diyen Başkan Şahiner, “Tüm siyasi partililerimizle bir araya geldik. Ve orada da birlik ve beraberliğimizi göstermiş olduk” diye konuştu.
Sungurlu Belediyesi olarak cenazesi olan vatandaşların tüm işlerini belediye olarak kendilerinin karşıladıklarını söyleyen Başkan Şahiner, cenaze sahibi o gün bu işlerle uğraşmasın, acısını yaşaması için bütün işlerini belediye üstlendiğini ifade etti.

– Vatandaşlarımız gezmeye devam ediyor
Kültür gezileri kapsamında Sungurlu’dan dışarı çıkmayan vatandaşları Nevşehir, Konya, Çanakkale, Hacı Bektaş-ı Veli, Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu’ya götürdüklerini söyleyen Başkan Şahiner, “Vatandaşlarımızı kültür gezileri kapsamında gezdirdik. Bunun içinde yeni bir otobüs daha aldık. Kültür gezilerimiz artarak devam edecektir” dedi.
– Sungurlu sporda adını duyurmaya devam ediyor
Bu desteklerimiz sayesinde Voleybolda geçen sene şampiyonluğumuzu ilan ettik diyen Başkan Şahiner, Bu yıl 1. ligde de aynı başarıyı yakalayacaklarına inandıklarını söyledi. Yine geçen yıl Futbolda 1. Amatör liginde şampiyon olarak Bölgesel Amatör Ligde mücadele etmeye hak kazandıklarını söyleyen Başkan Şahiner, “BAL liginde lig başladı. Takımımız ilk haftayı lider bitirdi. Burada da hedefimiz geçen yıl ki başarıyı bu yılda tekrarlamak istiyoruz” diye konuştu.

– Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır
Yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Şahiner, “en büyük projelerimizden biri olan Kent Park projesini hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda ilk kazma vuruldu” dedi.
Kent Park projesini
Eski stadyumun bulunduğu alanı ve eski şehir parkıyla stadyumun arasında kalan yolu içine alacak şekilde 16 bin 703 metrekarelik bir alana Kent parkı yaptıklarını söyleyen Başkan Şahiner, ” Yeni yapılacak olan Kent parkı, Eski Şehir Parkıyla birleştirecek ve iki parkın bütünlüğü sağlanmış olacaktır. 16 bin 703 metrekarelik alana yapılacak olan Kent Parkına, 2 bin adet ağaç dikilecek ve yaklaşık 5 bin civarında küçük bitki ile bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışması yapılacaktır. 7 bin metrekarelik alan rulo çim ile çimlendirilecektir” dedi.

Önceki 2018 Ekim Ayı Meclis Kararları

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum