Abdulkadir ŞAHİNER

Abdulkadir Şahiner, 1967 yılında Sungurlu’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Sunguroğlu İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Lise eğitimini Sungurlu Lisesi’nde başarıyla tamamladı. Eğitim hayatının ardından kendi işyerinde ticaret hayatına atıldı ve daha sonra nakliyecilik sektöründe faaliyet gösterdi. Nakliyecilik işinden sonra kendi unvanını taşıyan Şahiner Petrol Nakliye Cam Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak akaryakıt bayiliği, cam imalatı ve PVC kapı pencere üretim işine giriş yaptı.

Abdulkadir Şahiner, 1990-1998 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yönetim kurulunda Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Aynı dönemde, 1994-2008 yılları arasında Sungurlu Spor Kulüp Başkanlığı görevini üstlendi. Ticaret ve sanayi alanında da etkili bir rol oynayan Şahiner, 1995 yılında Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerince seçilerek, 1999, 2005 ve 2009 yıllarında yapılan Ticaret Odası seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Ayrıca, Sungurlu Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin kurucu üyelerinden biri olarak görev aldı ve bir dönem başkanlığını üstlendi. Abdulkadir Şahiner, ilçesinde eğitim, ticaret ve sanayinin gelişimi için yoğun çaba sarf etti ve bunun sonucunda, Ticaret Odası üyelerinin büyük teveccühüyle 18 Mayıs 2013’te yenilenen seçimlerde yine Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, ABİGEM (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bünyesinde kurulan TOBBİS şirketinde yönetim kurulu üyeliği gibi önemli görevler üstlendi. Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürürken, 30 Mart 2014’te yapılan mahalli idareler seçimlerinde Sungurlu Belediye Başkanı olarak seçildi. Aynı şekilde, 31 Mart 2019 seçimlerinde de İYİ Parti’den adaylığını koyarak ikinci kez belediye başkanlığına seçildi.

Evli ve 2 çocuk babası olan Abdulkadir Şahiner, kariyeri boyunca Sungurlu’nun sosyo-ekonomik gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, güçlü liderlik ve girişimcilik özellikleriyle tanınmış bir isimdir.

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum