ESNAF TOPLANTILARIMIZI BAŞLATTIK

ESNAF TOPLANTILARIMIZI BAŞLATTIK

 

BELEDİYEMİZDEN BİR İLK DAHA
-ESNAF TOPLANTILARIMIZI BAŞLATTIK
Sungurlu belediyesi;” Ortak Akıl Birlikte Yönetim” anlayışıyla esnaf toplantılarının en büyük kapsamlı organizasyonunu mesire kafede gerçekleştirilmeye başladı.
Projemiz kapsamında ;her hafta Salı ve Cuma günlerinde mesire kafede düzenlenecek kahvaltı programıyla, ilçemizde esnaflık yapan bütün hemşerilerimizi misafir edeceğiz.
Kahvaltıda, esnafın sorunlarının ve önerilerinin daha kolay çözüme ulaşması için Başkan yardımcıları ve birim müdürleri de hazır bulundu. Esnaflarımızın isteklerini daha hızlı yerine getirmek için Başkanımız Şahiner’den aldıkları talimatlarla programlarını oluşturacaklar.
Karışlıklı fikir alışverişinin gerçekleştiği kahvaltı programının devamı önümüzdeki haftalarda devam edecek olduğunu belirten Başkanımız Şahiner, ”Bütün esnaflarımızı dinleyerek Sungurlumuz için birlikte çalışacağız ”dedi.
Sungurlu Belediye Başkanımız Abdulkadir Şahiner, esnaflarla kahvaltıda buluştu. Bu zamana kadar yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkanımız Şahiner, daha modern ve daha güzel bir Sungurlu için çalıştıklarını kaydetti.
Kahvaltıda, 30 Mart seçimlerinden sonra Sungurlu Belediyesi olarak yaptığımız hizmetleri anlatan Başkanımız Şahiner, ” Belediyemiz, 2014 itibarı ile o kadar borç ve sıkıntı içerisindeydi. Türkiye’de ilçe bazında en borçlu belediye Sungurlu Belediyesi idi. Ama bunlar bizi hiç bir zaman yıldırmadı” dedi.

– Ulaşım sorununu ortadan kaldırdık
Geçmişte alınan 50 tane sıfır aracın ödemesini Mayıs ayı itibariyle bu sıkıntıyı da bitirdik diyen Başkanımız Şahiner, “İlçemizin acil sıkıntılarından bir tanesi ulaşım sıkıntısıydı. Belirli mahallelere ulaşım olmadığı gibi belirli yerlere siyaset yüzünden ulaşım olmuyordu. Belediye olarak 6 tane sıfır araba aldık. Manisa Belediyesi, Adana Belediyesi ve Mersin Belediyesinden 3 adet hibe araç aldık. İlçemizin 15 mahallesine de servislerimizi başlattık. Öncesinde bir mahalleden diğer mahalleye geçerken iki biletle geçiliyordu. Biz bunu tek bilete indirdik. Şehit aileleri ve 65 yaş üstüne de ücretsiz yaptık. Araçlarımızın da haziran ayı itibarıyla tüm borçlarını bitiriyoruz. Bu konuda iller bankası dahil diğer bankalardan da bir kuruş kredi kullanmadık. Kendi bünyemizden kendi çalışmasıyla ödendi” diye konuştu.

– Kapalı Pazar alanını 700 bin TL’ye yaptık
Sungurlumuzun yıllardır bir kanayan yarası olan kapalı pazar yeri 2013 itibarıyla Sungurlu’da 10,5 trilyon ile ihalesi yapılmıştı. 2 trilyona yakın ise para harcanmıştı diyen Başkanımız Şahiner, “Yanlış yer tespitinden dolayı atıl durumda duruyordu. 10,5 trilyona yapılamayan kapalı pazar yerini biz cumartesi pazarı denilen yere 700 bin liraya yaptık. Bu kapalı pazar yerini yaparken de kendi bütçemizden her hangi bir kredi kullanmadık” dedi.

– Pazar arabası uygulaması başlattık
Belediye başkanı olarak insanlarımızın yüzlerini güldürüyorsak, iyi ve kötü günlerinde o insanlarımızın yanında oluyorsak, o insanların sizlere bakış açısı değişiyor diyerek sözlerine devam eden Başkanımız Şahiner, “Sistem içerisindeki Belediye başkanları halktan uzak, ben yaptım ben ettim yapıyorlar. Ama bizdeki sistemiz de ben yaptım değil. Hep birlikte yaptık, hep birlikte başardık. Eğer ki o insanlarda projelerimize güç verirse, istenilen başarı yakalanıyor. Kapalı pazar yerinde alışveriş araçları koyduk. Pazara gelen vatandaşlarımız alışverişlerini daha rahat şekilde yapıyorlar. Bu uygulamayı bölgede ilk defa biz başlattık” dedi.
İlçemiz hayvancılıkla uğraşan bir bölge olmasına rağmen kapalı hayvan pazar yerimiz hiç yoktu diyen Başkanımız Şahiner, “Mevcut pazar yerimiz Fen Lisesinin olduğu yerdeydi. Tabi ki bu durum Sungurlumuza yakışmıyordu. Çünkü öğrencilerimiz kokudan orada ders filan yapamıyordu. Bizlerde hayvan pazarını oradan kaldırarak, mezbahanemizin yanına kapalı hayvan pazar yerini 2016 itibarıyla bitirdik” dedi.

– Sungurlumuzun görüntüsü değişti
Şehir merkezinde caddelerimizin yol, altyapı, kaldırım ve ışıklandırma çalışmalarını 2017 itibarıyla bittiğini söyleyen Başkanımız Şahiner, “Yapmış olduğumuz şehir merkezindeki çalışmalarla Sungurlumuzun çehresini görüntüsü değişti. Her zaman söylediğimiz gibi ya Sungurlu şehir olduğunu bilmeli, yada köy olduğunu bilecek. Bizim amacımız, Sungurlu şehir olduğunu bilmesi gerekiyor. Bilmesi içinde görüntüsünü değiştirmemiz gerekiyordu. Bu çalışmalarımızı hızlı bir şekilde 4 ay gibi bir sürede bitirdik. Sungurlu’ya gelen insanlar Sungurlu’yu geldiklerinde tanıyamadılar. Bu çalışmamızı da kendi bütçemizden yaptık. Her hangi bir kredi kullanmadık” şeklinde konuştu.

– Ayakkabıcılar Arastası artık daha modern
Ayakkabıcılar arastamız ve İstanbul caddesini yeni kimliğine kavuşturulduğunu söyleyen Başkanımız Şahiner, “Buralar Sungurlu’nun kapalı çarşılarıydı. Ama ne yazık ki yıllardır bakılmadığı halde buradaki işyerlerimiz kiraya dahi bakılmıyordu. Yapmış olduğumuz çalışmalarla bu iki yerimizi gayet modern bir hale getirdik. Vatandaşlarımız ve esnaflarımızı bize söylediği, buralarda gece yürünmüyordu. Ama, artık bunları aştık. İşlerimizde %50-60 artma bile oldu diyorlar” dedi.

– Vatandaşlarımız piknik yapmak için başka yerlere gidiyordu
Başkanımız Şahiner konuşmasına şöyle devam etti; “Bayanlarımızı evlerden çıkarmamız gerekiyor. Bunun içinde mahallerimize kültür evleri yapıyoruz. Sungurlu’da insanlarımızın piknik yapacağı bir mesire alanı yoktu. Vatandaşlarımız ya Hacılarhanı’na, ya Salman Köyü’ne yada Alaca’ya gidiyordu. Bu Sungurlu’nun bir ihtiyacı dedik ve mesire alanını yapıp vatandaşımızın hizmetine sunduk. Birinci etabı bitirdikten sonra baktık, mesire yerimiz yeterli olmuyor. İkinci etaba doğru başlayıp, bitirdik. Ama buda yeterli olmayınca Akçalı mevkiinde 3. etap çalışmamıza başladık. 2017 yaz sezonuna bu mesire alanımızı yetiştirdik” diye konuştu.

– 17 adet yeni park yaptık
Mahallelerde çocuklarımız için oyun alanları yoktu diyen Başkanımız Şahiner, “Mahallelerimize ihtiyaç olan yerlere 17 adet yeni park yaptık. 2 adette halı sahayı gençlerimizin hizmetine sunduk. Gençlerimizin enerjilerini bu gibi alanlarda spor yaparak atmayınca, gençlerimiz kötü alışkanlıklar içerisinde giriyorlar. Bu yüzden gençlerimiz spora yönelmesi için bu alanları yapıyoruz” dedi.

– 70 kilometrelik alanı asfaltla kapladık
Sungurlu’nun kenar mahallerine şimdi kadar hiç bir asfalt ve parke taşı çalışması yapılmamıştı. Kenar mahalleler hep kenara itelenmişti. Mahallede yaşayan çocuklarımız kışın çamurda okula gittikleri için ayakkabıları çamur içinde okula gitmek zorunda kalıyordu diyen Başkanımız Şahiner, “Bizlerde çalışmalarımıza yıllardır kanalizasyonu ve yolu olmayan Gürpınar Mahallesi’nden başladık. 3 ay gibi bir süre bütün çalışmalarımızı tamamlayıp, hizmete sunduk. Bütçemiz sınırlı olmasından dolayı dışarıdan alamıyorduk. 70 kilometre gibi bir alanı zatı kaplama yapmamız gerekiyordu. 3,5 ay gibi kısa bir süre 70 kilometrelik alanı asfaltla kapladık. Geldiğimizde Sunar şirketi vardı. Ne hikmetse çalışan bir şirketi. Biz bu şirketi 2,5 milyon bir borçla devraldık. Batan bir şirketi tekrar canlandırarak 2014-2017 yılları arası 144 bin metrekare kilitli parke, 39 bin metrekare bordür döşedik. Bu senede 60 bin metrekare kilitli parke çalışması başlatacağız” dedi.

– Cami ve mescitlerimizin bakımlarını yaptık
İlçemizde ki tüm cami ve mescitlerin bakımlarını Belediye olarak biz yapıyoruz diyen Başkanımız Şahiner, 34 caminin ışıklandırmasını Belediye olarak karşıladığımızı, akşamları çok güzel bir görüntü oluşturduğunu söyledi.

– Bir mesaj kadar uzağınızdayız
Beyaz Masa uygulamasına başlattığımızı söyleyen Başkanımız Şahiner, “Belediyemize gelen vatandaşlarımız hangi birimde işi varsa beyaz masa personeli tarafından yönlendiriliyor. Whatsapp uygulaması başlattık. Vatandaşlarımız mahallelerindeki sorunları bize gönderip, bizlerde hızlı bir şekilde ekiplerimizi yönlendirip bu sayede sorunu çözmüş oluyoruz” şeklinde konuştu.

– Engelli kardeşlerimizin daima yanındayız
Engelli kardeşlerimizin bu zaman kadar daima yanında olduk diyen Başkanımız Şahiner, “Olmaya da devam edeceğiz. Gücümüzün yettiği kadarıyla taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimize tekerlikli sandalye yardımlarımız devam ediyor. Ramazan ayında Atatürk meydanına iftar çadırı kuruyoruz. Kurduğumuz iftar çadırında günlün 850 kişiye iftar veriyoruz. Bu iftarları hayırsever vatandaşlarımız karşılıyor” dedi.
Sungurlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminde odalarıyla, belediyesiyle hep birlikte demokrasiye sahip çıktığını göstermiş oldu diyen Başkanımız Şahiner, “Tüm siyasi partililerimizle bir araya geldik. Ve orada da birlik ve beraberliğimizi göstermiş olduk” diye konuştu.
Sungurlu Belediyesi olarak cenazesi olan vatandaşların tüm işlerini belediye olarak karşıladıkğımızı söyleyen Başkanımız Şahiner, cenaze sahibi o gün bu işlerle uğraşmasın, acısını yaşaması için bütün işlerini belediye üstlendiğini ifade etti.

– 7 bin 500 vatandaşımızı gezdirdik
Kültür gezileri kapsamında Sungurlu’dan dışarı çıkmayan vatandaşları Nevşehir, Konya, Çanakkale, Hacı Bektaş-ı Veli, Amasya ve Samsun’a götürdüklerini söyleyen Başkan Şahiner, “Bu zamana kadar yaklaşık 7 bin 500 vatandaşımızı kültür gezileri kapsamında gezdirdik. Bunun içinde yeni bir otobüs daha aldık. Bu yıl içinde de kültür gezilerimiz artarak devam edecektir” dedi.

– Sporcularımıza desteklerimiz devam ediyor
Bu desteklerimiz sayesinde Voleybolda şampiyonluğumuzu ilan ettik diye konuşan Başkanımız Şahiner, hedefimizin 1. lig olduğunu söyledi. Futbolda ise Çorum 1. amatör liginde futbol takımlarının lider olarak yoluna devam ettiğini kaydeden Şahiner, burada da BAL ligine çıkmayı hedeflendiğini söyledi.

Önceki Başkan Şahiner, Hocalı Katliamını Kınadı

Yorumunuzu Bırakın

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum