“Kardeşliğin ve Paylaşmanın Bereketi” Olan Aşure Geleneğimiz Devam Ettirildi

“Kardeşliğin ve Paylaşmanın Bereketi” Olan Aşure Geleneğimiz Devam Ettirildi

Belediyemizin Atatürk meydanında düzenlediği programa İlçe Kaymakamı Mitat Gözen,Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner,İl Genel Meclis Üyesi Celal Güngör,Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ali Erayhan,belediye başkan yardımcıları,belediye meclis üyeleri,sivil toplum kuruluşlarının başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner etkinlikte yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi.Şahiner,”insanlık tarihinin pek çok önemli hadiselerin yaşandığı, vuslatıyla gönüllerde heyecan ve manevi bir atmosfer oluşturan muharrem ayı hicri yılın başlangıcıdır. Muharrem ayı bizlere değerlerimizi ve kerbelayı hatırlatır. Kerbela,Hz.Ali ve Hz.Fatıma’nın iki ciğer parelerinden biri olan Hz.Hüseyin ve 70’ten fazla mümin kardeşimizin şehit edildiği yerdir. Asırlardır yüreğimizi sızlatan,bağırlarımızı yakan bu elim hadise,efendimizin ve onun ehli beytini seven başta milletimiz olmak üzere bütün müminleri derinden yaralamıştır. Kültürü,mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara sevk etmiştir. Muharrem ayının Hz.Hüseyin’in uğrunda canını feda ettiği hak,adalet ve rahmet, merhamet,müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası, Müslümanların muhabbet,kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için büyük bir fırsattır.Bu vesileyle şehitlerin efendisi, rahmet peygamberinin çiçeği,cennet gençlerinin Seyyidi, ümmetin göz bebeği ,Hz.Hüseyin ve kerbela şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Sungurlulu hemşehrilerimizin ve tüm İslam aleminin Aşure günü kutluyor,birlik ve beraberliğimizin bozulmaması duasıyla Allah kabul etsin diyorum.”ifadelerini kullandı.
İlçe Müftüsü İbrahim Köksal’ın duasının arkasından hazırlanan aşureler Protokol üyeleri tarafından vatandaşlara dağıtıldı.Atatürk Meydanındaki Aşure etkinliğimizin sona ermesiyle,Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner ve protokol üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlemiş olduğu Aşure Programına katıldılar.

Önceki Sungurlu’da İlk Muhtarlar Günü Kutlandı.

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum