Sungurlu Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi yıl dönümünde tiyatro programı düzenliyor.

Sungurlu Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi yıl dönümünde tiyatro programı düzenliyor.

Sungurlu Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi yıl dönümünde tiyatro programı düzenliyor.
Oray Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan ve 17 Mart Cuma günü saat 14.00′ da Özel İdare Konferans salonunda çocuklara özel tiyatro gösterimi yapılacak. Aynı gün saat 17.30′ da ise Yetişkinlere özel ”Yürek Dağlayan Ayrılıklar” konulu tiyatro gösterisi sahnelenecek.
Sungurlu Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen ve ücretsiz olan tiyatro gösterisinde 18 Mart Destanını yazan Şehitlerimiz anılacak.
Çanakkale Savaşı Özeti
Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.2 İtilaf Devletleri; Osmanlı Devleti’nin başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir. İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür (18 Mart 1915).
Mustafa Kemal, Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir. “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözünü Türk askerine söyleyerek, savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiştir.
Ancak saldırıları başarısız olmuş ve İtilaf Devletleri geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Önceki BELEDİYE KONYA’YA ARAÇ KALDIRDI

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum