SUNGURLU, DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ KINADI

SUNGURLU, DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ KINADI

Sungurlu Belediyesi öncülüğünde Sivil Toplum Kuruşları, bertaraf edilen darbe teşebbüsü şiddet ve nefretle kınandı.
Sungurlu Belediyesi Kadın Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Adnan Barak, Saadet Partisi İlçe Başkanı Hacı Arslan Tök, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Sertaç Ateşdağlı, oda başkanları, sendika başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katılırken, Ak Parti Sungurlu İlçe Başkanı İlyas Özkan ve Cumhuriyet Halk Partisi Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan’ın ise mazeret bildirerek toplantıya katılamadığı öğrenildi.
Sivil Toplum kuruluşları adına basın açıklamasını Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner yaptı. Şahiner yaptığı açıklamada demokrasiye yönelik yapılmış olan darbe girişimini şiddetle kınadı. Şahiner, “15 Temmuz Cuma gecesi Büyük Türk Milletinin iradesine, devletimize ve demokrasimize yönelik yapılmış olan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimini, Türk demokrasi tarihine kara leke olarak kaydolmuştur. Ülkemiz yakın tarihte birçok kez askeri darbe tecrübesi yaşamış ve acı sonuçlarıyla karşı karşıya gelmiştir. Bizler her koşulda demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve laikliği savunmak kaygısındayız. Türkiye’nin bir kaos ve iç savaş ortamında kalması durumunda Türk Milletinin ödeyeceği bedelin vahim ölçüde yüksek ve ağır olacağının bilincindeyiz. Bu düşüncelerle geleceğimizi karartacak, milli birlik ve bütünlüğümüzü sabote edecek her türlü müdahalenin karşısında yer aldık ve bundan sonra da yine karşısında yer alacağız. Demokrasilerin kesintiye uğratılmaması gerektiğini düşünüyor, değişimlerin her zaman halkın iradesiyle tecelli etmesi gerektiğini savunuyoruz. Yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Sungurlu Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak olağan üstü durumda hazır durumda beklemekteyiz” dedi.
Şahiner’in açıklamasının ardından Siyasi Parti İlçe Başkanları, oda başkanları ve sendika başkanları ve muhtarlar teker teker söz alarak ne yapılması gerektiği hususunda görüş bildirdi. Alınan karar doğrultusunda bugün akşam saat 20.45’te Atatürk Meydanında düzenlenecek olan şehitler için gıyabi cenaze namazı ve mevlite katılma kararı alındı. Toplantıda ayrıca yarın saat 18.00’de Dispanser önünden Atatürk Meydanı’na kadar hiç bir siyasi parti bayrağı olmadan, sadece Türk Bayrağı ile yürüyüş düzenleneceği, yürüyüş sonunda ise Atatürk Meydanında ortak bir basın açıklaması yapılacağı açıklandı.

9

Önceki KÜLTÜR GEZİLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Takip Edin

Sunguroğlu Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. , 19300 Sungurlu/Çorum